Blok dietetyczny


Blok dietetyczny
W trakcie zajęć opowiemy czym różni się dieta lecznicza czy alternatywna od zwyczajowego sposobu żywienia. Wskażemy, jakie produkty nie powinny znaleźć się w naszym codziennym jadłospisie, a jakie powinny być stałym jego elementem. Wspólnie z Uczestnikami zobaczymy ile jest tłuszczu, cukru czy soli w spożywanych powszechnie produktach oraz nauczymy jak kontrolować (oceniać) rozwój i rozmiar swojego ciała.

Świadomość żywieniowa i umiejętność kontroli masy ciała, obwodu talii czy ciśnienia tętniczego jest niezbędna w profilaktyce wielu chorób, zwłaszcza takich jak: otyłość, cukrzyca typu 2 czy choroby układu krążenia, które stanowią istotny problem zdrowotny na świecie. Odsetek Polaków z nadmierną masą ciała wzrasta systematycznie. Ocenia się, że w Polsce z problemem tym boryka się około 20% dzieci i młodzieży oraz ponad 50% dorosłych.

W ramach zajęć proponujemy wykład, podczas którego omówimy propozycje posiłków dla uczniów i osób w starszym wieku, zastanowimy się czy spożywanie energy drinków i suplementów to właściwy wybór dla zdrowia oraz wskażemy główne przyczyny i sposoby zapobiegania niedożywieniu u osób starszych. W trakcie zajęć praktycznych pokażemy przyrządy do pomiarów rozmiaru ciała (wzrostu, masy ciała, obwodu talii, bioder, ramienia) i siły mięśni oraz nauczymy jak prawidłowo mierzyć i interpretować wyniki uzyskanych pomiarów.

Blok higieniczny

Zajęcia w bloku higienicznym pozwolą przybliżyć Uczestnikom niewidoczny świat mikroorganizmów.

Kliknij i dowiedz się więcej


Blok kulinarny

W trakcie zajęć nauczymy Słuchaczy podstawowych zasad prawidłowej obróbki kulinarnej, zwrócimy uwagę na ważność zachowania odpowiednich warunków.

Kliknij i dowiedz się więcej


Blok żywieniowy

W trakcie zajęć nauczymy Słuchaczy ogólnych zasad racjonalnego żywienia oraz planowania posiłków.

Kliknij i dowiedz się więcej


Blok sensoryczno-konsumencki

W trakcie zajęć opowiemy o roli zmysłów w procesie wyboru produktów spożywczych i prawidłowym odżywianiu.

Kliknij i dowiedz się więcej