Zajęcia programu ABC Zdrowego Żywienia dla uczniów szkół podstawowych


Na przełomie października i listopada rozpoczęły się zajęcia trzeciej edycji programu „ABC Zdrowego Żywienia”. W tym roku w zajęciach udział biorą uczniowie klas drugich i trzecich szkół podstawowych z małych miejscowości skupionych wokół ośrodków akademickich zaangażowanych w projekt. Warsztaty o tematyce żywieniowej prowadzone są w szkołach i w ośrodkach akademickich według opracowanych na potrzeby programu scenariuszy, a uzupełniają je atrakcyjne materiały edukacyjne przygotowane specjalnie dla programu „ABC Zdrowego Żywienia”.

W ośrodku warszawskim w zajęciach biorą udział dzieci ze Szkoły Podstawowej im. J. Wybickiego w Baboszewie, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Szarych Szeregów w Grodzisku Mazowieckim oraz Szkoły Podstawowej w Młochowie. W okolicach Olsztyna – uczniowie Szkoły podstawowej w Rusi oraz Szkoły Podstawowej im. „Gazety Olsztyńskiej” w Dywitach, w Poznaniu Szkoły Podstawowe z Napchania oraz Mrowina.

We Wrocławiu do programu przystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 71, Szkoły Podstawowej nr 17 oraz Szkoły Podstawowej nr 63 z Wrocławia oraz Szkoły Podstawowej w Psarach, a w Lublinie uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej oraz z Zespołu Placówek Oświatowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Trawnikach. Zajęcia organizowane są również w Krakowie – biorą w nich udział dzieci ze Szkół Podstawowych w Brzesku i Rząsce oraz w Trójmieście – dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 83 w Gdańsku, Morskiej Szkoły Podstawowej w Gdańsku, Szkoły Podstawowej nr 17 im. wiceadm. Józefa Unruga w Gdyni oraz Szkoły Podstawowej im. Mariusza Zaruskiego w Pucku.

W Programie ABC Zdrowego Żywienia biorą również udział dzieci z Białej Podlaskiej – ze Szkoły Podstawowej im. Czesława Tańskiego w Janowie Podlaskim, Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Ciciborze Dużym, Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Konstantynowie oraz z Zespołu Placówek Oświatowych im. Kornela Makuszyńskiego w Piszacu.

W sumie w programie uczestniczą dwadzieścia trzy szkoły i 1700 dzieci.

Rusza trzecia edycja ogólnopolskiego programu edukacyjno – badawczego ABC Zdrowego Żywienia – ABC Żywienia Dzieci i Rodziców


W dniu 10 października 2017 r. Konferencją inaugurującą rozpoczęła się trzecia edycja ogólnopolskiego programu edukacyjno-badawczego ABC Zdrowego Żywienia – ABC Żywienia Dzieci i Rodziców, organizowanego przez Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie, przy wsparciu Carrefour Polska.

III edycja programu „ABC Żywienia Dzieci i Rodziców” skierowana jest do uczniów klas drugich i trzecich szkół podstawowych, z terenów wiejskich i podmiejskich. Jej celem jest upowszechnienie zasad prawidłowego żywienia, właściwego wyboru produktów polecanych dla dzieci, zasad higieny oraz roli żywienia w prawidłowym rozwoju psychofizycznym. W działania edukacyjne tej edycji programu włączeni zostaną również rodzice i nauczyciele oraz osoby z ich najbliższego otoczenia.

Warsztaty ABC Żywienia Dzieci


W ostatnich tygodniach czerwca uczniowie szkół z Warszawy, Wrocławia, Olsztyna, Lublina, Krakowa, Gdyni, Białegostoku i Białej Podlaski uczestniczyli w cyklu warsztatów żywieniowo-dietetycznych, higieniczno-kulinarnych i sensoryczno-konsumenckich, w czasie których poznawali zasady prawidłowego żywienia oraz badali zawartość cukru, soli i tłuszczu w produktach które na codzień spożywają. Uczestnicy warsztatów poznali również rolę zmysłów w procesie wyboru produktów spożywczych i własnoręcznie przygotowywali zdrowe posiłki, zapoznając się wcześniej z zasadami higienicznego postępowania z żywnością. Ćwiczyli również umiejętność korzystania z informacji zawartych na etykietach produktów spożywczych.

Na fotorelację z warsztatów zapraszamy do zakładki ośrodki

Druga edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego ABC Zdrowego Żywienia – ABC Żywienia Dzieci


W dniu 8 kwietnia 2016r. rozpoczęła się druga edycja ogólnopolskiego programu edukacyjno – badawczego ABC Zdrowego Żywienia – ABC Żywienia Dzieci, organizowanego przez Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie, przy wsparciu Carrefour Polska. Celem projektu jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie prawidłowego odżywiania.
Uczestnicy projektu przejdą cykl interaktywnych zajęć edukacyjnych, podczas których nauczą się podejmowania racjonalnych wyborów żywieniowych, komponowania oraz przygotowywania zbilansowanych posiłków, zwracając uwagę zarówno na ich wartość odżywczą, jak i zasady higieny.

Zajęcia edukacyjne w ramach programu kierowane są do dzieci i młodzieży, a celem organizatorów jest zgromadzenie blisko 1000 uczestników. Warsztaty i wykłady odbędą się w ośmiu miastach, w tym roku będą to Biała Podlaska, Białystok, Lublin, Kraków, Olsztyn, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław. Zajęcia poprowadzą eksperci z zakresu żywienia człowieka i żywności z akademickich ośrodków naukowych: Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie; Wydziału Nauk o Żywności, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie; Wydziału Nauk o Żywności, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu; Wydziału Technologii Żywności, Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie; Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie; Wydziału Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa, Akademii Morskiej w Gdyni; Wydziału Nauk o Zdrowiu, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu, Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej.

Program jest kontynuacją „ABC Zdrowego Żywienia” realizowanego w 2015 roku, którego odbiorcami były dzieci i młodzież oraz seniorzy. Relacje z ubiegłorocznych zajęć są dostępne w zakładce ośrodki.

Uroczysta konferencja inaugurująca II edycję programu edukacyjno – badawczego ABC Zdrowego Żywienia – ABC Żywienia Dzieci: